Wcale nie tak krótko o dentystach - Dobry dentysta

dobry stomatolog cieszyn

Dlaczego nie należy się bać dentysty?


Osoby, które boją się dentysty oraz drżą na samą myśl o jakimkolwiek leczeniu stomatologicznym, powinny się na spokojnie zastanowić dlaczego tak jest. Jeśli spojrzy się na ten problem bardziej racjonalnie okaże si

Wcale nie tak krótko o dentystach - Dobry dentysta dobry stomatolog cieszyn
ę, że wcale nie trzeba się bać wizyty u dentysty. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz stomatolog ma na celu nieść pomoc swoim pacjentom, zadbać o ich zdrowe zęby oraz okolice jamy ustnej i twarzy. Co jednak jeśli wiemy, że z naszymi zębami jest źle i boimy się bólu, który będzie towarzyszył leczeniu? W takim wypadku warto pomyśleć o nowoczesnych metodach znieczulania, które sprawiają, że ból nie jest odczuwalny. Dzięki coraz nowszym rozwiązaniom technicznym leczenie stomatologiczne jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta.


Na szczycie korzenia (apex radicis dentis)

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Co to jest dentofobia?


Chyba dla każdego z nas zrozumiały jest strach przed wizytą u dentysty. Mało kto przekraczając próg gabinetu stomatologicznego jest nastawiony pozytywnie. Jednak dentofobia, jak łatwo się domyślić, jest znacznie bardziej intensywnym przeżywaniem wizyty u dentysty. Dotyka coraz więcej ludzi, których opanowuje paniczny wręcz strach przed leczeniem stomatologicznym. Sam termin fobia oznacza irracjonalny strach przed czymś, dlatego tak ciężko czasem się jej pozbyć, dlatego że racjonalne argumenty nie docierają do pacjenta. Objawem dentofobii jest paniczny, paraliżujący strach przed wizytą u stomatologa, co potwierdza 15% pacjentów. Jednym ze sposobów radzenia sobie z pacjentem mającym dentofobię jest użycie sedacji, czyli specjalnej metody pozwalającej na odprężenie.