Protetyka a stomatologia - Dobry dentysta

protetyka jastrzębie

Przyszli absolwenci będą mogli pracować w

Kierunek studiów - stomatologia - to bardzo popularny kierunek studiów. Wybierają się na niego absolwenci liceum, którzy zdawali maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Kierunku stomatologicznego naucza się n

Protetyka a stomatologia - Dobry dentysta protetyka jastrzębie
a uczelniach medycznych. Przyszli absolwenci będą mogli pracować w zawodzie jako lekarz stomatolog.

Studia stomatologiczne trwają pięć lat i składają się zarówno z przedmiotów teoretycznych, na których studenci zdobywają wiedzę o człowieku, jak i praktycznych, na których studenci ćwiczą umiejętności praktyczne i zdobywają pierwszy kontakt z pacjentem. Praca jako dentysta to całkiem lukratywny zawód, dlatego dla wielu ludzi wyburzenia tego kierunku studiów to słuszna droga kariery.

Kierunek stomatologiczny nie jest jednak taki łatwy, jak się niektórym wydaje. Na studiach obowiązują ciężkie przedmioty takie jak chociażby anatomia człowieka, poznawana w najmniejszych szczegółach, czy fizjologia człowieka. Dodatkowo na lekarzu stomatologiczny spoczywa duża odpowiedzialność i wielka presją, kiedy pracuje nad naszymi zębami.

Protetyka to również ciekawa gałąź nauki, która dba o wygląd naszego uśmiechu. Dzięki niej można stworzyć idealnie dobrane indywidualnie protezy zębowe.


O swoje uzębienie warto dbać

O swoje uzębienie warto dbać. Jeśli stracimy własne zęby, będzie ciężko nam normalnie funkcjonować... ale czy tak jest naprawdę? Czy problemy natury dentystycznej oznaczają wyrok i wykluczenie ze społeczeństwa? Okazuje się, że wcale nie. W dzisiejszych czasach, z wykorzystaniem dostępnych technologii dentysta potrafi zdziałać cuda. Stomatologia nie jest już bezradna w niektórych przypadkach. Dziś można odbudować swoje uzębienie w krótkim czasie i bez większych problemów. Zajmuje się tym przede wszystkim dziedzina wiedzy taka jak protetyka. Ludzie konfrontują się z różnymi losowymi wypadkami, w których ich stan jamy ustnej może ulec pogorszeniu. Dentysta posiadający odpowiednie umiejętności (i ich potwierdzenie) może przywrócić nam nasze uzębienie do stanu przed wystąpieniem przykrej sytuacji. Może być to np. wypadek drogowy, ale nie tylko. Problemy z zębami dotyczyć mogą każdego i przybierają różne formy. Mogą być to skrzywienia zębów wynikające ze złego ich wyrastania, defekty szczęki czy wady zgryzu. Stomatologia nie jest już bezradna i w nawet ciężkich przypadkach można znaleźć dobre wyjście z takiej sytuacji. Zajmuje się tym protetyka, która w szczególności polega na rekonstrukcji prawidłowego stanu jamy ustnej.


Lekarz dentysta a lekarz stomatolog


Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy już do dentysty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.