Kilka faktów i i formacji o dentystach - Dobry dentysta

poradnia stomatologiczna jastrzębie

Różnica między dentystą a stomatologiem


Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy ju

Kilka faktów i i formacji o dentystach - Dobry dentysta poradnia stomatologiczna jastrzębie
ż do dentysty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.


Czym jest stomatologia zachowawcza


Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycy, że w jej ramach można wyróżnić wiele specjalizacji stomatologicznych. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest tak zwana stomatologia zachowawcza. Dział stomatologii zachowawczej zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków na skutek infekcji. Do specjalizacji, jaką jest stomatologia zachowawcza, należy także dyscyplina zwana endodocją, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Każdy gabinet stomatologiczny zajmujący się leczeniem zębów oraz jamy ustnej posiada w swojej ofercie usługi z zakresu stomatologii zachowawczej. Dział stomatologii zachowawczej jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną, w której zakres działań wchodzi nie tylko leczenie, ale także profilaktyka. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są z pewnością jednymi z częściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Usługi oferowane w ramach stomatologii zachowawczej to, między innymi, wypełnianie zęba, działania profilaktyczne przeciw próchnicy oraz leczenie kanałowe zębów.


Protetyka

Stomatologia, znana również jako medycyna dentystyczna i jamy ustnej, jest gałęzią medycyny, która polega na badaniu, diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu chorób, zaburzeń i stanów jamy ustnej, zwykle w uzębieniu, ale także błony śluzowej jamy ustnej i sąsiednich i powiązanych struktur i tkanek, szczególnie w okolicy szczękowo-twarzowej. Chociaż przede wszystkim kojarzy się z zębami wśród ogółu społeczeństwa, dziedzina stomatologii lub medycyny dentystycznej nie ogranicza się do zębów, ale obejmuje inne aspekty kompleksu czaszkowo-twarzowego, w tym staw skroniowo-żuchwowy i inne struktury wspierające, muskularne, limfatyczne, nerwowe, naczyniowe i anatomiczne.

Często uważa się, że stomatologia obejmuje obecnie w dużej mierze nieistniejącą specjalizację medyczną stomatologii. Protetyka również jest niesamowicie ważna. Zabiegi stomatologiczne są wykonywane przez zespół dentystyczny, który często składa się z dentysty i pomocniczych urządzeń dentystycznych. Dentysta musi być bardzo ostrożny podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Uważa się, że chirurgia stomatologiczna była pierwszą specjalizacją medycyny. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna, a osoba na tym stanowisku musi być doświadczona.