U stomatologa - na co zwrócić uwagę? - Dobry dentysta

Dobry dentysta Ruda Śląska

Lekarze niekiedy przebierają się za znane

Profilaktyka chorób jamy ustnej wymaga jak najwcześniejszego zajęcia się zębami - ich dokładne czyszczenie czy kontrolowanie u stomatologa powinno mieć miejsce jeszcze na etapie posiadania mleczaków. Z małymi dziećm

U stomatologa - na co zwrócić uwagę? - Dobry dentysta Dobry dentysta Ruda Śląska
i też trzeba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.


Z tego powodu odkładamy wizyty u

Wizyta u lekarza zajmującego się leczeniem chorób jamy ustnej kojarzy się raczej nieprzyjemnie. Wielu pacjentów nie lubi zapachu gabinetów dentystycznych oraz dźwięku, jaki wydaje pracujące wiertło. Z tego powodu odkładamy wizyty u dentysty, licząc na to, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety, ale zwlekanie z badaniem może nie skończyć się dobrze. Dentysta, który odwiedzany jest regularnie zadba o to, aby nasze zęby służyły nam jak najdłużej. Stomatologia zachowawcza jest stosunkowo tania oraz bezbolesna. Znieczulenie nie powoduje już bólu oraz długotrwałej opuchlizny. Gorzej jest w przypadku, kiedy nasze zęby są zaniedbane i trzeba je wyrywać i zastępować implantami. Jest to bardzo bolesne oraz drogie przedsięwzięcie, z tego właśnie powodu powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty kontrolnej lekarz stomatolog zbada stan naszego uzębienia, usunie kamień nazębny, który przez ten czas mógł się zrobić i ustali czy potrzebne jest plombowanie, czy nie. Sprawdzony zostanie także stan naszego przyzębia oraz błon śluzowych.


Dlaczego boimy się dentysty?

Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.